Lectiones ad officium defunctorum 2019

Jaroslav Beran (25.10.1957-27.6.2018)

Jaroslav se narodil Praze v muzikantské rodině. Ačkoliv se nestal hudebníkem z povolání, muzikou doslova žil a mnoho let se aktivně a na vysoké úrovni účastnil pražského amatérského i poloprofesionálního hudebního dění.

Jako dítě začal hrát na housle, později na klavír. V jazzrockové kapele Argent, kterou založil se spolužáky, hrál na klávesy, altový saxofon a příčnou flétnu. Ta ho oslovila natolik, že se rozhodl věnovat se klasické hudbě a začal studovat hru na příčnou flétnu u profesora Cerhy. Svůj oblíbený nástroj značky Pearl po letech vyměnil za barokní zimostrázovou flétnu.

V době vysokoškolských studií zpíval jako bas ve VUS pod vedením Jana Kasala a později Miriam Němcové. Ta ho v roce 1981 spolu s dalšími zpěváky VUS a roztocké ROSY přivedla k projektu obnovené premiéry opery Karla Šebora »Templáři na Moravě«. Poté Jaroslav zpíval v obou těchto sborech. Dál se hudebně vzdělával, docházel na hodiny zpěvu k sólistovi opery Národního divadla a profesoru sólového zpěvu pražské konzervatoře Jaroslavu Rohanovi.

Koncem osmdesátých let krátce působil v souboru Gutta Musicae Svatopluka Jányše a ve sboru Canticorum Iubilo pod vedením Olivera Dohnayiho. Byl také dlouholetým členem Společnosti pro starou hudbu, pravidelně se účastnil kurzů staré hudby v Kroměříži a posléze ve Valticích, kde měl opakovaně příležitost vystoupit i jako sólista. Jako host účinkoval rovněž v projektech pod vedením Roberta Huga, Marka Štryncla, Dirkjana Horringy, Zdeňka Klaudy a dalších.

Jaroslav byl od roku 1995 až do své smrti kmenovým členem souboru Vagantes a hlavním interpretem sólových basových partů na všech koncertech i nahrávkách souboru. Inicioval, produkoval a nezištně finančně podpořil také několik koncertních projektů z díla svých oblíbených skladatelů G. F. Telemanna a H. Schütze.